Познатиот тапанар Драгоjуб Ѓуричиќ почина по неколкудневна борба со коронавирусот, соопштија од Здружението на џез и рок музичари на Србија.

Како што јави дописникот на МИА од Белград Ѓуричиќ беше хоспитализиран на крајот на минатиот месец поради коронавирус.

Роден е во Цетиње на 10 февруари 1953 година. Има свирено во „Леб и сол“, „Ју Група“, „Кербер“ и беше тапанар на Здравко Чолиќ и Ѓорѓе Балашевиќ.

Има пишувано и музика за театарски претстави.

Ѓуришиќ зеде активно учество во граѓанските протести во Србија во 1996 година, предводејќи група од 30 тапанари.

OhridNews