Околу 104.000 пакувања леб се повлечени од продажба во Јапонија, откако во две пакувања се пронајдени делови од стаорци, соопшти производителот на леб „Паско Шикишима“.

Компанијата потврди дека е покрената истрага откако во две пакувања леб биле пронајдени делови од телото на стаорци, пишува Јапан Тајмс.

Сакаме длабоко да се извиниме што предизвикавме непријатности на нашите муштерии и клиенти, се вели во соопштението на компанијата.

Се додава дека производството ќе биде прекинато до крајот на истрагата.

OhridNews

фото. МИА