Со одигрувањето на последните средби од лигашкиот дел рано утрово заврши правата етапа од најсилната светска кошаркарска лига – НБА. Последна која избори учество во разигрувањето за титулата е тимот на Минесота по победата над Денвер во директниот дуел.

Двојки:

Исток

Торонто – Вашингтон,

Бостон – Милвоки,

Филаделфија – Мајами и

Кливленд – Индијана.

Запад

Хјустон – Минесота,

Голден Стејт – Сан Антонио,

Портланд – Њу Орлеанс и

Оклахома Сити – Јута

OhridNews