Фудбалерите на Струга Трим Љум со празни раце се враќаат од гостувањето во Ѓорче Петров, откако претрпеа пораз 2-0 (0-0) од тимот на Македонија во осмата рунда од шампионатот.

„Лавовите“ победата и трите бодови во дуелот со стружани ги осигураа со погодоци во вториот дел од натпреварот. Резултатот го отвори Емини од пенал во 60-та минута, а конечните 2-0 ги постави Калид во 80-та минута.

Прв бод после осум мечеви во Првата МФЛ освои Беласица. Составот од Струмица ремизираше 1-1 со Ренова на домашен терен. Домаќините поведоа со голот на Милушев, додека бод за „гипсарите“ обезбеди Јашароски со гол од пенал во последните мигови од средбата.