Лацио го претрпе вториот убедлив пораз во серија овај пат од Сампдроија (3-1). Пандев ги одигра сите 90 минути во поразот на Лацио добивајќи жолт картон. Росенерите испуштија победа во финишот на натпреварот. Дејвид Бекам со прекрасен гол од слободен удар ги донесе во водство миланезите, конечните 1-1 ги постави Диего Милито. Јувентус претрпе пораз на гостувањето кај Удинезе од 2-1. Киксовите на Милан и Јувентус најдобро го искористи Интер кој со играч помалку ја совлада Катаниа 2-0.

Резултати: Милан – Џенова 1-1, Рома – Палермо 2-1, Аталанта – Болоња 0-1, Каљари – Сиена 1-0, Катанија – Интер 0-2, Киево – Лече 1-1, Фиорентина – Наполи 2-1, Сампдорија – Лацио 3-1, Торино – Реџина 0-0, Удинезе – Јувентус 2-1.

Табела: Интер 49, Јувентус 43, Милан 41, Џенова 37, Рома 36

Ливерпул ги загуби планираните бодови во Виган играјќи без победник 1-1. Црвените преку Бенајун во финишот од првото полувреме поведоа 1-0, Мидо погоди од белата точка за конечни 1-1. Калу беше творецот на победата на Челзи над Мидлзброу со 2-0.

Резултати: Виган – Ливерпул 1-1, Челзи – Мидлзбоу 2-0, Ман Сити – Њукасл 2-1, Блекбурн – Болтон 2-2, Евертон – Арсенал 1-1, Вест Хем – Хул 2-0, Сандерленд – Фулам 1-0, ВБА – Ман Ју 0-5, Порстмут – Астон Вила 0-1, Тотенхем – Стоук 3-1,

Табела: Ман Ју 50, Ливерпул 48, Челзи 48, Астон Вила 47, Арсенал 41