Швајцарскиот тенисер Рожер Федерер се искачи на тронот на грен слем турнирот во Австралија победувајќи го Марин Чилиќ во финалето со 3-2 во сетови (6-2, 6-7, 6-3, 3-6, 6-1).

36-годишниот тенисер со победата над Хрватот стигна до шестата титула на австралискиот грен слем турнир, а до јубилејниот 20-ти трофеј од четирите големи турнири во „белиот“ спорт.

Првиот сет му припадна на Швајцарецот со 6-2, а после тај брејк во вториот сет хрватскиот тенисер изедначи на 1-1. После третиот сет Федерер повторно поведе овој пат со 2-1, а Чилиќ одново имаше сили и се врати во игра добивајќи го четвртиот сет за егал 2-2.

Федерер со два брејка го скрши Чилиќ и со 6-1 го доби решавачкиот петти сет со кој ја освои титулата и ја проби магичната граница од 20 грен слем турнири во машкиот тенис.

Швајцарецот втор пат го победува Чилиќ во финале на грен слем турнирите. Прв пат искусниот тенисер поуспешен беше во финалето на Вимболдон минатата година.

OhridNews