Ракометарите на Вардар забележа тесна победа 27-26 (11-13) во градскоти дерби со Металург во рамките од 10-та рунда во регионалната СЕХА лига.

„Црвено црните“ до трите бодови во македонската пресметка стигнаа потешко од очекувањата. „Металурзите“ на полувремето имаа предност два погодоци (13-11), а во финишот од мечот имаа напад за реми кој не го реализираа.

Со победата избраниците на Гарсија Парондо се искачија на врвот од табелата, додека Металург останува на претпоследното место со една победа, реми и осум порази.

OhridNews

Фото: Гол.мк