Селекторот на машката сениорска репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува список на повикани ракометари за претстојната EHF недела во месец ноември 2021 година.
Во рамки на ЕХФ неделата од 01.11 до 07.11.2021 година, машката сениорска репрезентација на Македонија ќе одигра два пријателски натпревари против репрезентацијата на Египет. Натпреварите ќе се одиграат во Каиро на 05.11 и 06.11.2021.

Повикани ракометари:

 • Митревски Никола      FUTEBOL CUBE DO PORTO (POR)
 • Томовски Мартина      РК ВАРДАР 1961
 • Градимир Чаневски     РК БУТЕЛ
 • Кузмановски Цветан   РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2
 • Маџовски Бојан          РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР
 • Георгиевски Гоце        РК  ВАРДАР 1961
 • Костески Ненад           РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР
 • Стоилов Стојанче        РК ВАРДАР 1961
 • Пешевски Жарко         TVB 1898 STUTTGART (GER)
 • Маркоски Никола        РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР
 • Талески Филип             РК ВАРДАР 1961
 • Кузмановски Филип     TSV HANNOVER- BURGDORF (GER)
 • Атанасијевиќ Павле      РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2
 • Младеновиќ Михајло    ГРК ОХРИД
 • Миркуловски Филип     HSG WETZLAR
 • Мишевски Марко          РК ВАРДАР 1961
 • Ѓоргиев  Игор               РК АЛКАЛОИД
 • Велковски Мартин        РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР
 • Серафимов Мартин      РК АЛКАЛОИД
 • Томислав Јагуриновски THOR AKUREYRI (ISL)
 • Марко Митев                 РК БУТЕЛ
 • Кристијан Симоновски  РК АЛКАЛОИД

Резерви:

 • Тоше Очев                  RK TRIMO TREBNJE (SLO)
 • Дарко Димитриевски  TV EMSDETTEN (GER)
 • Горан Крстевски         CSM FOCSANI 2007 (ROU)
 • Емилијан Ѓорговски    РК ЕУРOФАРМ ПЕЛИСТЕР 2
 • Михаил Аларов          РК ПРОЛЕТ 62
 • Костадин Петров        РК МЕТАЛУРГ
 • Мартин Поповски       GC AMICITIA ZURICH (SUI)
 • Дарко Кондев              ГРК ТИКВЕШ 2014
 • Петар Атанасијевиќ     РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2
 • Кизиќ Марко                РК ВАРДАР 1961

 

OhridNews