Селекторот на женската ракометна репрезентација, Симе Симовски, го објави поширокиот список со 35 ракометарки за бараж дуелот со Романија за пласман на Мундијалот во Шпанија.

Симовски додаде неколку нови имиња во однос на списокот кој го објави во пресрет на квалификацискиот турнир на кој Македонија победи и обезбеди пласман во баражот.

Првиот натпревар сениорките ќе го одиграат во Букурешт, Романија на 17 април во 17:00 часот, а реванш натпреварот за пласман на СП е закажан на 21 април во 17:45 часот во СЦ Јане Сандански.

OhridNews