Со денешните четири натпревари од осминафиналето на Мундијалот во Германија ќе се комплетираат осумте селекции кои ќе учествуваат во четвртфиналето. Термините за мечевите остануваат исти 17:30 и 20:30 часот.

Двојки: Русија – Јужна Кореја (17:30ч), Романија – Чешка (17:30ч), Шпанија – Норвешка (20:30ч), Јапонија – Холандија.

Пласман во 1/4 финалето обезбедија Црна Гора, Шведска, Франција и Данска.

OhridNews