Селекцијата на Србија повторно ремизираше на Светското првенство во Германија овој пат со Холандија 27-27 во четвртата рунда од фазата по групи.

Со ремито Србија и Холандија го чекираа билетот за нокаут фазата, а во последната рунда ќе се борат за место и бод повеќе.

Во Ц групата Русија го задржа максималниот ефект победувајќи ја селекцијата на Јапонија со тенис 29-28.

Резултати:

Група Ц: Русија – Јапонија 29-28, Тунис – Црна Гора 23-29, Бразил – Данска 20-22.

Табела: Русија 8, Данска 6, Црна Гора 4, Бразил 3, Јапонија 3, Тунис 0.

Група Д: Камерун – Јужна Кореја 21-33, Србија – Холандија 27-27, Германија – Кина 24-9.

Табела: Германија 7, Србија 6, Јужна Кореја 6, Холандија 5, Камерун 0, Кина 0

OhridNews