Младиот охриѓанец Петар Бошалески се смета за еден од најголемите кошаркарски таленти во Македонија. Член е на јуниорската репрезентација, младински шампион со Работнички и најдобар стрелец на лигата во сезоната 2021/22. Во новата сезона се очекува да биде ставен во сениорскиот погон на клубот, но има и понуди од странство. Планира професионално да се занимава со кошарка и да заигра во најсилната конкуренција. Ја следи Евролигата и НБА, а омилен тим му е Бостон Селтикс. Образованието планира да го надгради со знаења од областа на спортската медицина и нутриционизмот. За успесите, плановите и желбите големиот кошаркарски талент Петар Бошалески отворено говори во Спорт+ на OhridNews.