Вести - Page 6063 of 6110 - OhridNews
France press : Охридската пастрмка на изумирање

28.03.07 23:39

Ценета од готвачите ширум светот и многу барана кај славните, ретката пастрмка од Охридското Езеро сеуште е специјалитет на многу мениjа во Македонија, иако е на раб од исчезнув...

ТАКСИ РАШОМОНИЈАДА

28.03.07 23:13

Одлуката на Советот на општина Охрид, за специфично пребојадисување на такси – возилата во градот наиде на отпор кај многу таксисти и откри доста работи криени „под тепих“ Имено...

Владата ја стопира продажбата на ЕМО!

28.03.07 14:45

Македонска берза времено ја запре продажбата на  акциите на охридски ЕМО, откако Владата одлучи да ја  стопира прожбата на компанијата што бече најавена за 30 март, дознава Врз ...

Во Струга претепан новинарот на „Дневник“ Никола Шутиноски

28.03.07 13:00

Четири лица ангажирани околу станбен објект во изградба во сопственост на Дилавер Бојку Леку во Струга вчера брутално го нападнаа дописникот на „Дневник“ Никола Шутиноски, му го...

Ослободени грабнатите деца на Филипини!

28.03.07 09:05

Децата, кои беа киднапирани како заложници во филипинската престолнина Манила, попладнево се ослободени, откако киднаперот – Амандо Дукат, директор на нивната детска градинка, с...

Деветолетката стартува во септември

28.03.07 08:24

Деветгодишното основно образование во Македонија ќе стартува од следната учебна 2007/2008 година Деветолетката ќе значи почеток на школувањето на децата на шест годишна возраст ...

Фото вест: Чекајќи го Груевски

28.03.07 08:02

Посетата на премиерот Груевски на Охрид  разбирливо го сврте внмиманието на медиумите во градот На Плаошник во 11 ч кога беше и најавено доаѓањето на премиерот беа речиси сите н...

За три месеци Охрид во ново руво

28.03.07 07:26

До крајот на јуни Охрид треба да блесне во ново руво Толку време за подготовка имаат локалната и централна власт за најголемиот политички настан што некогаш се случил во земјава...

Груевски „шеташе“ низ Охрид

27.03.07 13:32

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска е во посета на  Охрид, како дел од владиниот проект „Со Вас“ чија примарна цел е приближување на влади...

Владата ќе вложи 6 милиони евра во Плаошник!

27.03.07 13:16

На Плаошник денеска официјално започнаа археолошките истражувања за откривање на остатоците на Свети Климентовиот универзитет, кој ќе биде возобновен наскоро Во истражувањето се...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер