Составот на Велешта е вистински хит во втолигашкиот шампионат. Избраниците на Пепи Џигероски се пробија до втората позиција на табелата со драматичниот триумф над кичевски Велазерими со 2-1.

Гостите од Кичево поведоа со погодокот на Албулен Имери во 14-та минута од натпреварот. Велазерими до 76-та минута оддолеваше на нападите од домаќините. Во 76-та минута Аљтин Лога ја погоди мрежата и донесе егала 1-1. Во судиското продолжение Лога од пенал погоди за 2-1 и конечен триумф.

Победи во осмата рунда забележаа Кораб кој со 1-0 славеше против Охрид и Гостивар кој со идентичен резултат 1-0 го совлада Вардар Форино.

  • Резултати 8.рунда:

Кораб – Охрид 1-0

Гостивар – Вардар Форино 1-0

Велешта – Велазерими 2-1

Дрита – Скопје 0-0

Тетекс – Кадино

Табела: Гостивар 20, Велешта 15, Скопје 15, Кораб 14, Велазерими 10, Кадино 9, Охрид 9, Вардар Форино 8, Дрита 4, Тетекс 3

  • Двојки 9.рунда: 

Скопје – Кораб

Велазерими – Дрита

Вардар Форино – Велешта

Кадино – Гостивар

Охрид – Тетекс

OhridNews

 

Пораз на Охрид во Дебар

Видео: Контроверзен пенал му пресуди на Охрид во дербито со Кораб