ОГЛАСИ

Охридските волонтери собраа повеќе од половина од средствата потребни за пат на Роки до Германија

Вести | Охрид | 29.06.2017 11:24Посети : 2768

На донаторскиот хепенинг, што во организација на волонтери од Охрид се одржа во текот на вчерашниот ден во кафе бар Галерија во Охрид, се собраа повеќе од половина од потребните средства за транспорт на бездомното куче Роки кое ќе биде згрижено во Германија.
Со секој нарачан пијалак од 10 часот утротo па се до 23 часот, посетителите во кафе бар Галерија донираа средства за оваа цел. Поставен беше и штанд на кој се продаваа уметнички творби, исто така во донаторски цели.-Превозот на кучето Роки до Германија чини 200 евра, но дополнителни средства се потребни за негово згрижување во пансион до септември, кога тоа треба да отпатува за да биде згрижено надвор од земјата.- вели волонтерката Анастасија Димзовска.Зантересираните граѓани кои сакаат и имаат можност да помогнат можат да ги контактираат волонтерите на социјалните мрежи.


OhridNews


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 561 гласови (31%)

Не - 1249 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833