ОГЛАСИ

Бугарска доминација на Олимпискиот маратон во Охрид

Спорт | Охрид | 12.08.2017 15:14Посети : 2878

Венцислав Ајдарски од Бугарија е победник на првото издание на Олимпискиот маратон на 10 километри, што се одржа денеска во водите на Охридското Езеро, на градскиот кеј. Во фото финиш тој за дел од секундата беше побрз од холанѓанецот Марсел Шутен, остварувајќи време од 1 час 54 минути и 48 секунди.Трет на целта пристигна македонски пливач Александар Илиески, кој наредниот викенд ќе плива и на големиот маратон што ќе се одржи во Охрид.Најбрза во женска конкуренција беше 14 годишната бугарка Василики Кадоглу со време (2.20.37), како второпласирана заврши Тјаша Возел од Словенија.Организаторот на трката која се одржа под мониторинг на ФИНА се надева дека Охридскиот олимпинки маратон ќе добие позитивни оценки што ќе го стави во календарот на светската пливачка федерација догодина.На првото издание на Охридскиот олимписки маратон учествуваа 12 пливачи.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 77 гласови (32%)

0д 4-6 - 161 гласови (68%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833