ОГЛАСИ

Уште еден работник загина при изградба на објект од проектот „Скопје 2014“

Вести | Македонија | 11.05.2011 12:12Посети : 2611

Уште еден работник загина при изградба на објект од проектот Скопје 2014. како што пренесува „Макфакс“ градежниот работник загинал вчера при изградба на објектот каде што ќе биде сместена финансиската полиција.

Педесет и двегодишниот Ласте Богатиновски од Куманово паднал додека монтирал скеле од височина од 20 метри и брзо по падот починал на лице место.

Богатиновски работел во фирмата „МАТО Инженеринг“ која била фирма подизведувач, а како изведувач се јавува градежното претпријатие „Бетон“.

Вчера на местото каде што загина Богатиновски увид вршеа од МВР и Трудовата инспекција. Од инспекторатот најавија дека во текот на денот ќе излезат со информации за несреќата.

За пет дена ова е втор работник кој загина при изградба на објект од проектот „Скопје 2014“. Во четвртокот на лице место почина работникот Горан Трајковски кој работел на изградба на објектот „Музеј на Македонската борба и жртвите од комунизмот“.

Трудовиот инспекторат тогаш утврди дека скелето од кое што падна работникот било неисправно.

Денеска со реакција излезе и Движењето за социјална правда „Ленка“. Оценуваат дека газдите, заради својот глад за профит не ги почитуваат мерките за безбедност при работа и ги тераат своите работници да работат прекувремено на ризични работни места, со што драстично се зголемува опасноста да дојде до потешка повреда на работното место, па и најстрашното, смрт.

„Го повикуваме Државниот инспекторат за труд доследно да си ги извршува своите законски обврски и да ги казнува оние работодавци кои ги кршат правата од работен однос на своите вработени, вклучително и на правата од заштита при работа“ се вели во соопштението од „Ленка“.

Според податоците на Македонското здружение за заштита при работа, во периодот 2007-2010 година просечно по 47 работници го загубиле животот на работното место! Или, конкретно, 41 работник загинал на работното место во 2007, дури 62 во 2008, а во 2009 и 2010 – по 44 работници. Просечно, во минатата година, секој 8 ден по еден работник го губел својот живот додека ги извршувал своите работни задачи.

OhridNews
извор:„Макфакс“

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833