Центарот на Денвер нагетс, Никола Јокиќ имаше 34 поени, 21 скок и 14 асистенции ноќеска во првиот натпревар од полуфиналето на НБА против Лос Анџелес лејкерс (132:126).

За Србинот овој трипл-дабл беше 12-ти во плејофот. Јокиќ се изедначен со Расел Вестбрук и со него го дели третото место во историјата на НБА според овој индикатор.

Рекордот за трипл-дабл во НБА плејофот му припаѓа на Меџик Џонсон (30), на второто место е Леброн Џејмс (28).

OhridNews