Францускиот претседател Емануел Макрон излезе на теренот по финалето на Светското првенство за да им даде поддршка на „триколорите“.

Ова е тимот што ни овозможи да сонуваме, напиша Макрон на Твитер.

Аргентина вечерва стана светски шампион, победувајќи ја француската селекција (3:3, 4:2 – на пенали) во финалето на Светското првенство во 2022 година во Катар. Репрезентацијата на Аргентина го освои Светското првенство во организација на ФИФА по трет пат во историјата.

Франција остана на двете титули освоени во 1998 и 2018 година.

OhridNews