Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри го сподели своето мислење за играта на тим оваа сезона. Јувентус ќе го пропушти плејофот во Лигата на шампионите за прв пат по 2014 година.

Сега е бесмислено да се размислува за Лига Европа, мора да се префрлиме и да се фокусираме на Серија А. Денес ќе имаме тежок натпревар. Мораме да излеземе од оваа ситуација, но тоа нема да го направиме на еден натпревар. Нашите играчи имаат морални вредности и јас многу сметам на нив. Не треба да очајуваме, во спротивно нема да излеземе од оваа ситуација. Знаеме колку е важен утрешниот натпревар, тешко е без разлика на елиминацијата од Лигата на шампионите и мораме да го одиграме како целина, го цитира Алегри „Фудбал Италија“.

Јувентус које е е осми во Серија А со 19 бодови од 11 натпревари вечер од 18 часот му гостува на Лече.

OhridNews