Американскиот претседател Џо Бајден во јапонскиот град Хирошима, каде учествува на самитот на Г-7, ќе објави нов пакет воена помош за Украина во вредност од 375 милиони долари, изјави анонимен американски претставник.

Toj потврди дека новиот пакет воена помош за Киев ќе вклучува артилерија, муниција и реактивни системи „Хајмарс“.

OhridNews