Кевин Принц Боатенг кариерата ќе ја продолжи во Серија А, откако стави потпис на договорот со екипата на Фиорентина. Боатенг во редовите на „виолетовите“ се сели од Сасуоло, но преходните шест месеци ги помина како позајмен фудбалер во Барселона.

Во изборот на новиот клуб на Боатенг активно учествувала сопругата Мелиса Сата. Нивната врска не функционирала како што трета, а Мели Сата одлучила да го спаси бракот и затоа побарала од фудбалерот да остане во Италија и да бидат што поблиску.

Мелиса Сата е многу популарна во Италија и нејзините профили на социјалните мрежи имаат над милион следбеници, а голема заслуга има и Боатенг кој своевремено изјави дека не се дели од креветот поради својата сопруга.

Боатенг немаше понуда за продолжување на договорот со Барселона, но на маса имаше богата понуда од Ајнтрахт Франкфурт.

OhridNews