Напаѓачот на Ајакс, Себастијан Алер ​​е блиску до преминување во Борусија Дортмунд.

Клубот од Дортмунд го договорил трансферот на 28-годишниот репрезентативец од Брегот на Слоновата  Kоска за 35 милиони евра, објави инсајдерот Фабрицио Романо.

Беше објавено дека ова е најголема сума за фудбалер во историјата на Борусија.

Според Романо, германскиот клуб веќе договорил соработка со Алер. Останува само да се спроведе лекарски преглед и да се потпишат документите.

OhridNews