На денешен ден во 1981 година почина Боб Марли, јамајкански пејач-текстописец и музичар. Остана познат и почитуван изведувач на реге музиката и бил заслужен за помагање во ширењето на јамајканската музика ширум светот.

Најголеми хитови на Марли се: „I Shot the Sheriff“, „No Woman, No Cry“, „Could You Be Loved“, „Stir It Up“, „Jamming“, „Redemption Song“, „One Love“ и, заедно со The Wailers, „Three Little Birds“, како и постхумно објавените „Buffalo Soldier“ и „Iron Lion Zion“.

Албумот Legend (1984), објавен три години по неговата смрт, бил најдобро продаван реге албум кој достигна 10-кратен платински (дијамантски) тираж во САД и продажба над 20 милиони копии ширум светот.

OhridNews