Победничката серија на Интер во „Калчо лигата“ ја стопираше Фиорентина, која со 1-0 славеше победа и ги однесе бодовите од „Џузепе Меаца“.


Пред дуелот со „виолетовите“ фудбалерите на Интер имаа три победи во низа , а тоа како да беше мотив повеќе за гостите од Фиренца.

Погодокот вреден три бода беше Мухамед Салах во 56-та минута од натпреварот, кој се најде на вистонското место по одбраната на Хандановиќ.


Резултати : Каљари – Верона 1-2, Аталанта – Сампдорија 1-2, Чезена – Удинезе 1-0, Палермо – Емполи 0-0, Сасуоло – Лацио 0-3, Интер – Фиорентина 0-1, Торино – Наполи.

Табела : Јувентус 57, Рома 48, Наполи 45, Лацио 43, Фиорентина 42, Сампдорија 39…

Мх.П.