Фудбалерите на Волфзбург во трилер натпревар со осум погодоци успеаја да го совладаат тимот на Вердер со 5-3.


Домаќините во три наврати имаа водство (1-0, 2-1, 3-2), но сепак на крајот стадионот го напуштија со наведнати глави.


Од 48-та до 53-та минута „волците“ постигна три погодоци го свртија резултатот во своја полза и забележаа нова победа во Бундес лигата.


Резултати : Менхнегладбах – Падербон 2-0, Вердер – Волфзбург 3-5.

Табела : Баерн Минхен 58, Волфзбург 50, Менхенгладбах 40, Леверкузен 36…

Мх.П.