Sileks-Vardar 2 (1.55)

Попладнево во македонската Прва Лига играат Силекс-Вардар,а ние типуваме на гостите.

Екипата на Силекс се наоѓа на 4-та позиција и на последните 5 натпревари имаат две победи (Тетекс 1:3,Пелистер 0:1),еден нерешен натпревар со Брегалница со 1:1 и два порази (Работнички 0:2,Шкендија 0:1).

Од друга страна пак Вардар е лидер во лигата и на последните 5 натпревари имаат две победи (Тетекс 5:0,Металург 3:1),два нерешени и без голови натпревари со Турново и Работнички и пораз од Ренова со 3:0.

И традицијата е на страна на гостите кој против Силекс на 31 одигран натпревар имаат скор од 17-9-5.

Las Palmas-Tenerife 1 (1.6)

Попладнево во шпанската Сегунда Дивизион играат Лас Палмас-Тенерифе,а ние типуваме на домаќинот.

Екипата на Лас Палмас,се наоѓа на 2-та позиција и на последните 5 натпревари имаат две победи (Мајорка 2:1,Сантандер 1:0),два нерешени и без голови натпревари со Лагостера и Алкоркон и пораз од Луго со 2:1.

Од друга страна пак Тенерифе се наоѓа на 17-та позиција и на последните 5 натпревари имаат една победа против Ваљадолид со 2:0,еден нерешен натпревар со Мирандес со 1:1 и три порази (Понферадина 0:1,Албасете 3:2,Џирона 0:1).

По традиција за нијанса подобри се домаќините,на 24 одиграни натпревари против Тенерифе имаат скор од 9-7-8.