Пред една година Кина го потврди првиот смртен случај на коронавирус во градот Вухан, а досега во светот се регистрирани над 1,9 милиони починати од Ковид-19.

Меѓутоа, во градот со 11 милиони жители, во централниот дел на Кина, каде се појави првиот случај на зараза, вирусот веќе не постои, пишува весникот „Гардијан“. Во Вухан денес луѓето слободно одат на работа, а парковите и шеталиштата се полни со луѓе.

Кинеските власти минатата година на 11 јануари го потврдија својот прв смртен случај од непознатиот вирус, кога почина 61-годишен маж, кој бил редовен купувач на сега веќе озлогласениот пазар во Вухан, од каде почна да се шири коронавирусот.

OhridNews