Исландската бајка ќе има уште едно поглајве откако “рибарите“ ја совладаа Англија со 2-1 и се пласираа во четвртфиналето каде ги чека домаќинот Франција. 

Мечот започна одлично за избраниците на Рој Ходџсон кои после само 4 минути поведоа со 1-0 со голот на Руни од пенал. Кратко траеше радоста на “белите“ кои после само две минути мора да ја вадат топката од сопствената мрежа по голот на Сигурдсон. Неколку минути подоцна комплетниот пресврт го реализираше Сигуртсон. 

Домаќинот Франција во недела во 21 часот во Париз ќе ја пречека најголемата сезнација Исланд во 1/4 финалтето.

ohridnews