Кандидатот на опозициската Републиканска народна партија, Екрем Имамоглу, оствари голема победа на повтореното гласање за градоначалник на Истанбул. За разлика од првиот круг кога го победи кандидатот на власта, поранешниот премиер Бинали Јилдирим со тесна разлика од само 13.000 гласови, Имамоглу сега разликата ја зголеми на повеќе од 750.000. Прогласувајќи ја победата тој вети „нов почеток” во градот и изрази подготвеност за соработка со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

epaselect epa07669227 Supporters of Republican People’s Party (CHP) candidate for mayor of Istanbul Ekrem Imamoglu celebrate after the Istanbul mayoral elections re-run, in Istanbul, Turkey, 23 June 2019. According to unofficial results Ekrem Imamoglu won the election with 54 percent of the votes. The Turkish Electoral Commission ordered a repeat of the mayoral election in Istanbul for 23 June 2019, after Turkish President Erdogan’s AK Party had alleged there was ‘corruption’ behind his party losing to a candidate of main opposition Republican People’s Party’s (CHP) in the 31 March 2019 polls. EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган преку твитер му ја честиташе победата на Имамоглу.

Покрај Истанбул, Ердоган на локалните избори во марти ги загуби и Измир и Анкара.