Алфа Ромео на јавноста и го покажаа болидот со кој ќе се натпреваруваат во новата сезона, во Формула 1. Претходно своите болиди ги претставија Мекларен и Алфа Таури. 

Новата сезона, ќе започне за нешто повеќе од еден месец, на 28.март во Бахреин. Болидите на Алфа Ромеo и оваа сезона ќе ги возат Кими Раиконен и Антонио Џовинаци.

 

Сезоната 2020, во конкуренција на десет тимови, Алфа Ромео ја завршија на осмото место.

OhridNews