Од вечерва на полноќ за половина денар поскапуваат горивата, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

Новата цена на бензинот Еуросупер-95 ќе изнесува 61 денари за литар, додека  Еуросупер-98 ќе се продава за 63 денари за литар. Еуродизелот (D-EV), пак,  ќе чини 52 денари.

За половина денар се зголемува и малопродажната цена на екстра лесното масло за домаќинствата, коe од полноќ ќе се продава за 52 денари за литар.

OhridNews