ЕСПН состави сопствено рангирање на светските напаѓачи во моментов. На врвот на листата се најде фудбалерот на Норвешка и Манчестер сити, Ерлинг Халанд.

Карим Бензема од Ал-Итихад заврши на второто место, а зад него е англискиот репрезентативец и член на Тотенхем, Хари Кејн.

Топ 10 напаѓачи според ESPN:

1. Ерлинг Халанд (Манчестер сити)

2. Карим Бензема (Ал-Итихад).

3. Хари Кејн (Тотенхем).

4. Виктор Осимен (Наполи)

5. Роберт Левандовски (Барселона)

6. Габриел Жесус (Арсенал)

7. Рандал Коло Муани (Ајнтрахт Франкфурт)

8. Александар Исак (Њукасл)

9. Душан Влаховиќ (Јувентус)

10. Џонатан Дејвид (Лил).

OhridNews