Споменикот на Михаил Калашников, творецот на светската позната пушка АК-47, откриен во Москва, треба да се смени бидејќи оружјето што се прикажува на статуата е всушност огнено оружје создадено од германско потекло, јави Би-би-си, пренесува “Макфакс’“. 

Споменикот на Михаил Калашников оваа недела беше отворен со големи почести од страна на владини претставници и членови на Руската православна црква. 

Но, експертите за оружје велат дека цртежот врз основа на статуата ја покажува пушката СтГ 44 што ја користеле нацистите за време на Втората светска војна.

Тие велат дека ова сега ќе биде коригирано.

„Грешката е направена од скулпторот, а тој веќе ја расклопува оваа плоча”, изјави извршниот директор на Руското воено историско друштво, Владислав Кононов.

Беше побарано споменик од 7,5 метри, што ќе го покажува Калашников како држи АК-47 во неговите раце.

Серија модифицирани АК пушки се гравирани на метална плоча врз основа на статуата, вклучувајќи го и погрешниот цртеж.

Рускиот историчар за оружје Јуриј Пашолок беше првиот што ја истакна грешката, а неколку експерти подоцна го потврдија истото.

OhridNews