Ѕвездата на Голден стејт вориорс, Клеј Томпсон, ја заработи својата прва суспензија во кариерата по 650 натпревари од регуларната сезона и 145 натпревари во плејофот на НБА-лигата.

Томпсон ноќеска на натпреварот со Феникс санс на гостински терен, најпрво имаше вербален дуел со лидерот на Санс Девин Букер, а потоа и мало кошкање кое можеше да премине во поголема физичка пресметка во третата четвртина.

По инцидентот Томпсон не се смири и му кажа нешто на судијата Ед Малој, кој му даде втора техничка и автоматски исклучувачка грешка.

Феникс победи со 134:105, Томпсон до исклучувањето имаше по два поена и асистенции за 19 минути со шут од поле 1 од 8 од поле.

OhridNews