Де бре а бре. Не можам да те слушам. Веќе. Тешко, мешко, вакво такво во последниве два месеци со вонреднава состојба на држвава. Кој два месеци бре цепејнцо една. Ар 30 години е истото јас незнам шо е ова нервоза. Ма не ми придонесви со вакви небулози појќе нервози во изолацијава. Шо е небулоза? Кифла солена ебате тиквар еден.

Ај за изолацијава шо ја имаме дрндај за некаква си вонредна неприродна состојба во држвава, ама за економијава кој онакви траскаш. Мада и то до негде е нормално. Зш се искинвме од одење Малта пак сега ова сабота неможев ради изолацијата. Абе да ти пукнит вагиналната жила. Битно им се овозможи на скопјани да излезат од станојте во Скопје да влезот во охридските и да се вратат олеснати пак во станот Скопје. Цело џубре на паркинг го остаја, тро полесна кола, помалу трошок за бензин. Мада ова важит само ако се испосрале пред да тргнат и да се олеснат тро од три дена шо се фукало на тераса.

Мада и нив не е да им замериш. Ко сите со изолацијава се па па . З`ш да дојш Охрид и од толку охриѓани околу тебе да си ги акниш боксојте меѓу себе е исто ко да ојш во Вимблдон да гледаш финале, а новчаникот да ти го дрпнит македонец. Зато смирено. Не лупај. Не ме нервирај. Не прај и ти ко мајка ми.

Ми ѕвонит во петок на телефон дрндаме вечерта во 10 и сабајлето ми ѕвонит: “Шојмат ново мајкин“? Шо немат мајка. Незнам дал имаш време да ти докажам. Јас сум денес полево со газов на фотељава, телевизорон за разлика од сношти ко ми се јави е на прва, сношти беше на Сител, снати, не сум сигурен, ама мислам дека е по поткрената на наслонон, а децана ги менаа собите. Имат уште многу работи мама да ти кажам ама ако ти раскажам ќе поминит коронава.

А реално ново е то шо имаме 4 ролни г`з папир помалку з`ш се испостравме четворицава сабајлето, некој од нас два пати, з`ш само то прајме. Па стварно бре луѓе. Коронава ќе ми се фатит ништо не ми мојт. Ама 6 пати сум биден на ушно з`ш глава само во фрижидер им е. Ги настинав.

Зато ти викам помалку причини за стрес. Попиздел з`ш вонредна…..еве пред некој ден изјави глупости, па постој на ФБ зш некои судии поднесле иницијатива до Уставен да се поништит одлуката за минимална плата на функционерите. А Уставниот ја понуштил одлуката на Владата на државава пак овај пизди. Резон батка резон. Јас знаев дека ќе се поништит од проста причина. Предлогот за минимална плата беше од Владата на Македонија, а Уставниот Суд е од Сао Томе анд Принципе. Па луѓе како комшии со Сао Томевци од секогаш сме се мразеле. Не така?

Само лабаво батка. Лабаво. Не бадијала дрндет по сто пати на телевизија со совети шо да се прајт во текот на денот за да ја врвиме полесно изолацијава за да не просвириме во умот. Многу убај совети имат. Мада еден совет не ме бендисвит: редовно комуницирајте со пријатели и семенејството по телфони….и ете мама секој ден по два пати ме прашвит “шојмат ново“.

Мада она: организирајте достава на весници во ера на елеткронски портали ептем им е јак совет. Погодоено ко прст влајно. А пак јас и другар ми ојдовме подалеку. Генијалци сме. Вршиме достава на сексуални помагала. На баба и текна, а ние ги изработвиме и доставуваме.

Дури даваме и часој за употреба з`ш например нашиве јапански куглици испаднаа како грчки мандарини, така сепак да им кажиш шо како, з`ш не е баш лесно мандарина….абе на све чоек се навиквит та и на то. Ене морено…..колку бродој се поминати. Ќе се отворит, поминвит бродон, зад него ќе се затворит морено и ништионе се познаваат. Не така?

Е сега во ова тешко време морат да се најдит начин да не се збудалиме. Работи по инструкции од Владава. Со партнеров ојдовме можда 5 чекори понапред. Одлучивме да си отвориме јавна куќа. Ем задоволство ем пари. Мети си. И то убав бизнис план имаме. Од почеток, некој месец дур трајт ова чумава, ќе работиме сами. Па дај Боже ако ни тргнит ќе врабитиме персонал. А?

ЏИМИ

*Ставовите објавени во рубриката Писма-Колумни се гледиште на авторите и редакцијата на OhridNews не сноси одоговорност за содржината на истите