Членовите на американскиот Конгрес утрово ја потврдија победата на кандидатот на Демократската партија Џозеф Бајден на претседателските избори, откако ги отфрлија сите приговори за гласовите на гласачите во сојузните држави

Во меѓувреме, се очекува демократот Џон Ософ да победи во вториот круг од Сенатот во Џорџија. Со неговата победа, демократите сега ќе имаат контрола врз горниот дом на Конгресот на САД. Рафаел Ворнок претходно освои едно од двете места во американскиот Сенат во Џорџија.

Трамп веќе нема средства да ги оспорува изборите, освен неверојатно одлуката на Врховниот суд да ги разгледа неговите неосновани обвинувања за широка измама. Твитер ја ограничи активноста во профилот на американскиот претседател Доналд Трамп на 12 часа.

Бајден наследува пандемија што Трамп практично ја игнорираше во последните два месеци додека водеше кампања за правна и политичка кампања за поништување на изборните резултати.

Првиот тест на новиот претседател ќе биде поефикасна дистрибуција и испорака на вакцини против Ковид-19, откако администрацијата на Трамп е далеку од постигнување на целта за вакцинирање на 20 милиони Американци до крајот на годината.

Новиот претседател вети дека ќе воведе нов предлог-закон за стимулирање наскоро по преземањето на функцијата, што ќе вклучува милијарди долари трошоци за дистрибуција на вакцините и безбедно ќе ги отвори училиштата во првите 100 дена на неговото претседателствување. Неговиот тим гради целосен федерален одговор на пандемијата, што вклучува ширење на вакцини, опрема за лична заштита и економска помош.

Роден во Скрантон, Пенсилванија и израснат во Делавер, Бајден со децении се обидуваше да стане претседател. Тој се кандидираше за Белата куќа во 1988 и 2008 година и размислуваше да се кандидира во 1984 и 2016 година.

Избран во Сенатот во 1972 година на 29-годишна возраст, и е 36 години во Конгресот. Тој беше претседател на Комисии за судство и за надворешни односи пред да стане потпретседател на Барак Обама во 2009 година.

Тој се приклучи на трката во април 2019 година, и како што тогаш наведе „од чувството на обврска да го отстрани Трамп од власт“.

За време на неговата кандидатура, Бајден беше критикуван дека е премногу умерен или премногу стар. Светските лидери со загриженост ги коментираа случувањата во Вашингтон во изминатиот ден и побараа да се заштити демократијата во САД. зш/ми/

Трамп: Транзицијата на власта на 20 јануари ќе биде во согласност со прописите

Актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп откако Конгресот ја потврди победата на Џо Бајден на претседателските избори, изјави дека транзицијата на власта на 20 јануари ќе биде во согласност со прописите.

Трамп истакна дека одлуката на Конгресот „претставува крај“ на „најголемиот прв мандат“ во претседателската историја.

Иако воопшто не сум согласен со исходот од изборите и фактот дека ме поддржуваат, сепак ќе има уредна транзиција на 20 јанури, истакна Трамп.

Тој додаде дека секогаш зборувал дека ќе продолжи борбата за да се осигура дека се бројат само легални гласови.

Иако ова претставува крај на најголемиот прв мандат во прретседателската историја, тоа е само почеток на нашата борба за Америка повтрорно да ја направиме голема, посочи Трамп.

OhridNews