Минатогодишниот тренер на Амак СП , Марјан Лаовски помошникот на бившиот селектор на македонската репрезентација Јовица Арсиќ, седнува на клупата на битолски Пелистер.


Лазовски по завршувањето на ЕП во Полска беше без ангажман а според најавите во Битола ќе остане до крајот на годината. Минатата година со тимот на Амак СП во Охрид триумфираше во куп натпреварувањето токму против Пелистер.

Популарниот “Маки“ доаѓа на местото на Благоја Печалов со кого пелистерци во првенството имаа скор од три победи и пет порази.

ohridnews