Првата ѕвезда на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс постигна 46 поени рано утрово во градското дерби со Клиперс.

Така, 38-годишниот Џејмс стана првиот кошаркар кој постигнал 40 поени во натпреварите против сите 30 екипи од НБА-лигата.

Лејкерси и покрај ефикасната игра на Џејмс загубија од Лос Анџелес клиперс на домашен терен со 115:133.

На овој меч Леброн постави личен рекорд по број на тројки – уфрли вкупно девет.

Оваа сезона ветеранот има просек од 29,8 поени, 8,5 скока и 6,9 асистенции по натпревар.

OhridNews