Билетите за летови во еден правец од Русија до Турција се распродадени за денеска и во текот на викендот, неколку часа пред да започне делумната мобилизација на руските вооружени сили, покажуваат податоците на два турски авиопревозници.

Како што пренесе ДПА, летовите од московскиот меѓународен аеродром Внуково до турските Истанбул, Анкара и Анталија беа распродадени во следните три до четири дена на веб-страницата на националниот авиопревозник Туркиш ерлајнс.

Превозникот ќе го зголеми капацитетот на патници надвор од Русија за четврток и петок, изјави портпаролот за ДПА.

Се разгледува и воведување дополнителни летови доколку побарувачката продолжи со ова темпо, додал претставникот на Туркиш ерлајнс.

Исто така, до сабота се распродадени и билетите на приватната авиокомпанија Пегасус од Москва до Истанбул.

Турција е една од ретките дестинации до која Русите можат да летаат во странство поради западните санкции, заедно со Ерменија и ОАЕ. Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ со кој нареди делумна мобилизација.

Министерот за одбрана Сергеј Шојгу рече дека ќе бидат повикани 300.000 резервисти. Во Русија има вкупно 25 милиони резервисти.

OhridNews