Актуелниот освојувач на Лигата на шампиони Реал Мадрид и шесткратниот европски првак Ливерпул, ќе се сретнат во 1/8 финалето од Лигата на шампионите. Второто големо дерби, кое многумина го нарекуваат И финале пред финале, е ПСЖ – Баерн Михнен.

Вака одлучи ждрепката што се одржа денеска во Нион.

Лига на шампиони 1/8 финале:

РБ Лајпцих – Манчестер Сити

Клуб Бриж  – Бенфика

Ливерпул – Реал Мадрид

Милан – Тотенхем

Ајнтрахт – Наполи

Борусија Дортмунд – Челзи

Интер – Порто

ПСЖ – Баерн

Мечевите во 1/8 финалето од Лигата на шампиони се играат во февруари 2023.

Г.М.