Германија во наредните четири години ќе ја предводи голема коалиција, составена од партиите на Унијата (ЦДУ и ЦСУ) и СПД, која ќе работи под раководната палка на канцеларката Ангела Меркел.

„Им честитам на СПД на јасниот резултат за продолжување на заедничката сорабтка за доброто на нашата држава“ порача Меркел на страницата на Христијанско-демократската унија на Германија на Твитер.

Гласањето заврши по шесте месеци неизвесност во германската политика.

OhridNews