Бундеслигашите Баер Леверкузен и Борусија Дортмунд обезбедија пласман во 1/4 финалето совладувајќи ги Кајзерслаутен 2-0 односно Дрезден 1-0.


„Милионерите“ со двата погодоци на Чиро Имобиле го скршија отпорот на домаќините и забележаа победа вредна четвртфинале.


„Фармацефтите“ по дополнителните 30 минути најдоа решение за Кајзерслаутен и го совладаа со 2-0.

Резултати : Ален – Хофенхајм 0-2, Леверкузен – Кајзерслаутен 2-0, Динамо Дрезден – Борусија Дортмунд 0-2, Фрајбург – Келн 2-1.

Мх.П.