Борусија Дортмунд со три погодоци од 76-та до 86-та минута го совладаа Шалке со 3-0 во дербито на колото во Бундес лигата.


„Милионерите“ во продолжението од сезоната заличија на себе, а убедливиот триумф над големиот ривал само ја потврди одличната форма.


Резултати : Дортмунд – Шалке 3-0, Хановер – Штутгарт 1-1, Херта- Аугзбург 1-0, Хофенхајм – Мајнц 2-0, Леверкузен – Фрајбург 1-0, Ајнтрахт – Хамбургер.

Ohridnews