Македонскиот репрезентативен голман Никола Митревски и соиграчите во Порто изгубија голем другар и маестрален човек, а ракометот изгуби брилијантен голман, откако денеска, како последица од срцевиот удар почина чуварот на мрежата Алфреди Кинтана. Колумбиецот со португалски пасош четири дена заедно со докторите водеше жестотка битка, која на крајот заврши со пораз односно губење на млад живот. Емотивно од својот колега се збогуваше Никола Митревски, кој сигурно, до крајот на животот ќе го памети харизматичниот голман.

Почивај во мир! Ти благодарам за се. Засекогаш Кинтана, – напиша Митревски на социјалните мрежи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nikola Mitrevski (@nikolamitrevski16)

Клубот го повлече дресот со бројот 1 од употреба, а Порто се откажа од понатамошните мечеви од групната фаза во Лигата на Шампиони.

OhridNews

 

Трагедија: Почина голманот на Порто Алфредо Кинтана