Од АМСМ информираат дека забрана за тешки товарни возила има на патниот правец крак Маврово-Дебар. Од 16:00 часот поради врнежи од снег воведена е забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Кичево-Охрид преку планинскиот премин Пресека.

Забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Гостивар–Кичево преку Стража е укината во 13:00 часот. Забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Дебар-Струга се укинува во 13:20 часот.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, со наместа остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните служби на ЈП Македонијапат.

OhridNews