Лепакот составен од смола кој го користат ракометари за подобра контрола на топката, стативата и гредата творци беа на несекојдневна ситуација на Европското првенство. Поранешниот „вардарец“ и член на Шпанија, Жоан Кањелас во текот на мечот со Белорусија биеше прецизно и кога сите очекуваа затресеување на мрежата,  следуаше шок од триото (лепак, греда и статива) кое одигра главна улога и топката не ја помина гол линијата. Погледнете!

OhridNews