Согласно одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, од ноќеска на полноќ, малопродажните цени на горивата се намалуваат во просек за 1.21%. Цената на Еуросупер-95 ќе се зголеми за половина денар, и еден литар од ова гориво ќе чини  68 денари.

Непроменета останува цената на Еуросупер-98, и еден литар од ова гориво ќе продолжи да се продава за 69.50 денари. Цената на Еуродизел горивото се намалува за еден денар, и еден литар дизел гориво од вечерва ќе чини 59.50 денари. Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе се продава за 48 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 0,807 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и ќе изнесува 29,099 денари.

OhridNews