Согласно одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, од ноќеска на полноќ, бензините поевтинуваат за 2 денари по литар, цената на дизелот се намалува за 1,5 денари.

Новата цена на „еуродизелот БС“ од  95 октани ќе изнесува 60,5 денари за литар, додека „еуросупер БС“ од  98 октани ќе изнесува 62,5 денари по литар. Новата цена на „еуродизелот“ ќе изнесува 46.5 денари за еден литар.

За 1,5 денари поевтинува и екстра лесното масло за домаќинство. Новата цена ќе изнесува 35 денари за литар.

Ohridnews