Европскиот првак Челси во возбудлив натпревар на Сент Џејмс Парк претрпе пораз од Њукасл 3-2. Арсенал со голот на Лукас Подолоски во 78-та минута од слободен удар прокнижи нови три бода на премиерлигашката табела победувајќи го Стоук 1-0.

“Страчките“ со голот на Гутириез поведоа со 1-0. Предноста на Њукасл ја анулираше Лампард, а за водвство на Челси погоди шпанскиот репрезентативец Мата. Њукасл со погодокот на Сисоко во 68-та минута го изедначија резуталтот, а истиот фудбалер погоди за победа и неизмерна радоста на Сент Џејмс Парк.

Резултати : Арсенал – Стоук 1-0, Њукасл – Челси 3-2, КПР – Норвич 0-0, Ридинг – Сандерленд 2-1, Евертон – Астон Вила 3-3, Вест Хем – Свонси 1-0, Виган – Саупмтетон 1-2, Фулам – Манчестер Јунајтед 18:30ч.

Табела : Мен Ју 59 (1-), Мен Сити 53 (-1), Челси 46, Тотенхем 42, Арсенал 41…